Czy split payment będzie zrozumiały dla polskiego przedsiębiorcy?

Zgodnie z oczekiwaniami polskiego ustawodawcy ma to pomóc wyeliminować nadużycia w podatku VAT.

Chodzi tu o sektory szczególnie podatne na tego typu nadużycia, a więc branże objęte mechanizmem odwrotnego obciążenia oraz odpowiedzialnością solidarną.


//„Obowiązek obejmie branże podatne na proceder nadużyć w podatku VAT, czyli w szczególności: obrót paliwem, złomem, elektroniką, metalami szlachetnymi, stalą i częściami samochodowymi” – informuje Teresa Czerwińska. I zapowiada, że Ministerstwo Finansów zamierza zaoferować firmom udogodnienia.//


Ministerstwo nie wyklucza przy tym, że być może będzie możliwość, aby z konta VAT uiszczać także opłaty na rzecz innych instytucji państwowych, np. ZUS.


Jak do tej pory split payment będzie dotyczył wyłącznie płatności wykonywane przy pomocy przelewu bankowego a rachunek VAT będzie prowadzony bez opłat i prowizji. Obowiązkowy mechanizm podzielonej płatności będzie dotyczył także firm, nie mających siedziby w Polsce. Będą one musiały dostosować się do regulacji obowiązujących na terenie naszego kraju.


Obowiązkowy split payment może zachwiać płynnością finansową wielu przedsiębiorców, szczególnie wymienia się tutaj branżę budowlaną, która z racji swej specyfiki często boryka się z tym problemem.


Dane Ministerstwa Finansów pokazują, że od momentu wprowadzenia mechanizmu podzielonej płatnosci liczba transakcji z wykorzystaniem split payment wyniosła 7,5 mln. Wartoćć zapłaconego podatku VAT sięga 25 mln złotych. W ten sposób jest płacone ok. 10% podatku należnego i, jak twierdzi Ministerstwo, liczba ta stale rośnie.



Powrót>>>


Biuro rachunkowe - Ciechanów